Temperatura rośnie, kwitną już pierwsze kwiaty, a słońce coraz częściej wygląda zza chmur. Piękna wiosenna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Choć przebywanie na słońcu pozytywnie wpływa na nastrój, niestety często niesie ze sobą przykre konsekwencje dla skóry, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Jak zapewnić dziecku skuteczną ochronę przeciwsłoneczną? Oto garść wskazówek przydatnych dla każdego rodzica.
Małe dzieci potrzebują szczególnej ochrony przeciwsłonecznej
Musisz wiedzieć, że w przypadku najmłodszych dzieci tak zwane kąpiele słoneczne są wyraźnie odradzane przez specjalistów. Maluchy, w tym szczególnie niemowlęta, nie powinny być eksponowane na słońce. Co więcej, ich delikatna i niezwykle cienka skóra może wymagać solidnej ochrony nawet gdy dziecko przebywa jedynie w cieniu albo słońce chowa się za chmurami. Szkodliwe promieniowanie UV nie jest blokowane przez zachmurzenie, a skóra malucha jest na nie znacznie bardziej podatna niż w przypadku osoby dorosłej.
Niemowlęta i małe dzieci mogą szybko reagować podrażnieniem na niewielką ilość słońca. Oparzenia mogą być dla nich bolesnym powodem nieprzespanych nocy lub, co gorsza, zalążkiem poważniejszych chorób skórnych rozwijających się na późniejszych etapach życia. Z tego powodu zaleca się, by najmłodsi korzystali z ochrony przeciwsłonecznej na co dzień, nawet podczas krótkich spacerów i niewielkiego nasłonecznienia.
Jak prawidłowo dobierać i aplikować krem z filtrem SPF?
Filtr SPF w kosmetykach blokuje dostęp szkodliwego promieniowania do skóry, chroniąc tym samym przed powstawaniem podrażnień. Moc filtra określa się znajdującą się przy nim wartością liczbową i dobiera przede wszystkim do aktualnego nasłonecznienia oraz czasu, jaki Twoje dziecko spędzi na zewnątrz. Pod uwagę warto wziąć także wiek dziecka – dla możliwie najskuteczniejszej ochrony zalecana moc SPF dla niemowląt to 50+.
Pamiętaj, że jednorazowa aplikacja kremu z filtrem może nie wystarczyć. Kiedy kilkulatki spędzają wiele godzin na zewnątrz, ich skórę należy pokrywać produktem z SPF co dwie godziny oraz dodatkowo po każdym wyjściu z wody, kiedy dzieci korzystają z basenu lub kąpią się w innego rodzaju zbiorniku wodnym. Kremem ochronnym należy pokryć wszystkie odkryte partie skóry. Na jej najwrażliwsze rejony, w tym okolice twarzy, możesz nałożyć nieco grubszą warstwę kosmetyku. Zanim dziecko wyjdzie na świeże powietrze, produkt powinien mieć czas na wchłonięcie.
Pamiętaj o odpowiedniej odzieży, nawodnieniu i nakryciu głowy!
Kremy z filtrem SPF to niezbędna ochrona dla skóry, jednak nie wszystko, co potrzebne dziecku w słoneczny dzień spędzany na świeżym powietrzu. Nie możesz zapomnieć o nakryciu głowy malucha, które zapobiegnie jej nagrzaniu. Przydadzą się też ubranka szyte z materiałów z filtrem, które nie przepuszczają szkodliwego promieniowania do skóry. Tego rodzaju tkaniny często spotkać można również w poszyciach wózków przeznaczonych dla najmłodszych. Do tego okulary przeciwsłoneczne chroniące wzrok dziecka, koniecznie butelka czystej wody, by dbać o właściwe nawodnienie jego organizmu i gotowe – możecie ruszać, całkowicie bezpiecznie nacieszyć się piękną pogodą.
—
Artykuł sponsorowany