Prawidłowa flora bakteryjna w jelitach i przewodzie jest szansą na komfortowe życie. Układ pokarmowy potrzebuje idealnej harmonii, by działać jak należy. Wiele osób zastanawia się, czy niemowlak powinien zażywać probiotyki? Czy probiotyki są konieczne w trakcie antybiotykoterapii? Jak działają preparaty probiotyczne zawierające bakterie kwasu mlekowego i jakie mają znaczenie dla układu immunologicznego malucha?
Probiotyk dla niemowląt- jak działa?
Probiotyki to żywe organizmy (np. Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus plantarum czy Lactobacillus casei), które wykazują działanie prozdrowotne. Bytując w przewodzie pokarmowym, regulują one pracę jelit, zapobiegają problemom żołądkowo-jelitowym, a do tego chronią organizm przed drobnoustrojami. Bakterie probiotyczne znajduje się w przetworach mlecznych, a więc w jogurtach, maślankach czy kefirach i kiszonych warzywach, jednak w przypadku maluszków takie produkty nie są zalecane. Warto wiedzieć, że niemowlę karmione piersią ma tę przewagę, że jego jelita są już zasiedlone przez szereg pożytecznych bakterii. Ogólnie, jeżeli dziecko jest karmione naturalnie, podawanie probiotyków nie jest potrzebne, chyba że coś mu dolega. W przypadku wzdęć, kolek, również antybiotykoterapii, biegunek infekcyjnych warto wesprzeć organizm probiotykami. Ich podawanie wspiera też odporność dzieci. Nieco inna zasada dotyczy dzieci urodzonych poprzez cesarskie cięcie, gdyż w ich przypadku jelita mogą być skolonizowane przez bakterie chorobotwórcze. Dlatego wskazane jest karmienie piersią oraz suplementacja dobrymi wieloszczepowymi probiotykami, takimi które mogą być podawane już od 1 dnia życia. Przyjmowanie probiotyków przez takie maluchy ma więc znaczenie dla odbudowy ich mikrobioty jelitowej.
Czy warto podawać probiotyki dla dzieci?
Istnieje kilka sytuacji, w których probiotyk dla niemowląt jest niezbędny. Przede wszystkim mowa tu o antybiotykoterapii, ale także o problemach związanych z zaparciami, wzdęciami czy z kolkami. Żywe kultury bakterii produkują kwas mlekowy w procesie fermentacji. Ten kwas obniża pH w jelitach, co tworzy środowisko niekorzystne dla wielu patogennych mikroorganizmów. To hamuje wzrost i rozwój bakterii i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia jelit. Niektóre badania sugerują, że probiotyki mogą pomóc w redukcji ryzyka alergii, zwłaszcza u dzieci. Istnieje hipoteza, że wpływają one na rozwijający się układ immunologiczny w okresie niemowlęcym oraz w przypadku małych dzieci. Zawsze stosuj się do zaleceń na opakowaniu lub przekazanych przez lekarza co do dawki i częstotliwości podawania probiotyków. Dawka może różnić się w zależności od wieku i potrzeb dziecka, a także od rodzaju preparatów probiotycznych. Każdy szczep bakterii probiotycznych może mieć nieco inne działanie na układ pokarmowy. Wybrany suplement diety powinien zostać skonsultowany z lekarzem pediatrą.
—
Artykuł sponsorowany
Dla dziecka to bym nie wiem czy podała
Ważne by konsultować z lekarzem