Czy warto wybudować własny dom? Inwestycja warta realizacji – zobacz co możesz zyskać?

Dom przy Pastelowej 28

Kluczowym aspektem, który może znacznie podnieść jakość naszego życia, jest zmiana warunków zamieszkania. Opuszczamy dom rodziców, lub mieszkanie wynajmowane za duże pieniądze i przenosimy się do własnego domu. To plan idealny i cel wielu rodzin. Jaką dobrze wybrać, aby ta zmiana przyniosła odbyła się skutecznie i bez zbędnych komplikacji? Dowiedzmy się, dlaczego warto postawić na własny dom i jak zabrać się właściwie za realizację tej przełomowej inwestycji. 

Dom przy Bukowej 49

Dom przy Bukowej 49

Pierwszy krok  – wybór projektu domu

Aby masze marzenia mogły szybko nabierać realnych kształtów musimy najpierw wybrać solidny plan domu. Przy wyborze projektu domu musimy uwzględnić wiele czynników. Ważne jest, aby ostatecznie zdecydować się na projekt, który umożliwi nam budowę domu bez zbędnych problemów. Dom możemy wybudować na podstawie dwóch typów dokumentacji. Mamy do wyboru indywidualny projekt domu powstający na nasze zamówienie od podstaw, albo gotowe projekty domów oferowane na stronach pracowni projektowych. Wybór drugiej opcji daje już na starcie spore oszczędności, zarówno jeśli chodzi o czas, w którym możemy rozpocząć budowę, jak i same koszty uzyskania projektu. Projekty domów katalogowych dają gwarancję szybkiego ruszenia z pracami inwestycyjnymi oraz pozwalają od początku mieć kontrolę nad tym jak będzie wyglądał dom i ile, mniej więcej, zapłacimy za jego wykonanie. 

Postaw na ekonomiczny dom.

Przeprowadzając analizę kosztów i rozpoczynając budowę nowego domu warto wybrać projekt, który nie sprawi nam trudności podczas budowy. Dom powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby był oszczędny w użytkowaniu i niedrogi w wykonaniu. Istotną rolę w osiągnięciu tych parametrów odgrywa zoptymalizowana konstrukcja. Zredukowanie liczby ścian konstrukcyjnych i efektywne zagospodarowanie przestrzeni zwiększa nie tylko komfort i wygodę domu, ale również wpływa na koszty budowy. Niskobudżetowy dom powinien mieć prostą bryłę i nie zawierać nadmiernie skomplikowanych rysunków architektonicznych. Wskazane jest również, aby miał symetryczny i łatwy w wykonaniu dach, ponieważ jest to jedna z najdroższych części budowy. Im mniej dodatkowych elementów, takich jak wykusze, czy lukarny tym projekty domów będą tańsze w budowie

Dom przy Cyprysowej 84

Dom przy Cyprysowej 84

Dobierz projekt do stylu życia – parterowy, czy z poddaszem? 

Nasz przyszły dom powinien być dobrany do stylu naszego życia i do naszego charakteru. Jeśli preferujemy tradycyjne domy, mamy możliwość wyboru odpowiedniego projektu o klasycznej stylistyce i układzie wnętrza. Możemy też zwrócić się w stronę nowoczesnych rozwiązań, które coraz częściej są wybierane przez zdecydowanych inwestorów. Przy dysponowaniu większym budżetem i myśleniu o nowoczesnych domach warto zwrócić uwagę na stylowe projekty domów, które stawiają na duże powierzchnie przeszkleń. Słoneczny parter stanowi w nich otwarte miejsce, w którym domownicy mogą spędzać czas razem aż do zmierzchu. Ważne jest, aby projekty domów uwzględniały najnowsze rozwiązania techniczne, podnoszące energooszczędność budynku. Należą do nich wentylacja mechaniczna z rekuperacją, solary, fotowoltaika, czy pompa ciepła.

W przypadku domów parterowych warto zadbać o funkcjonalnym rozmieszczeniu pomieszczeń, tak aby możliwy był łatwy dostęp do tarasu i ogrodu. Natomiast w domach piętrowych, poddasze stanowi miejsce do komfortowego odpoczynku po trudnym dniu pracy. Warto pomyśleć o większej łazience i kilku sypialniach, zapewniających komfortowy wypoczynek dla całej rodziny. Jeśli mamy możliwości, warto przemyśleć projekty domów z sypialnią master bedroom. Taki prywatny apartament pozwala w spokoju odpoczywać, ponieważ posiada autonomiczną łazienkę oraz garderobę.

Dom przy Pastelowej 28

Dom przy Pastelowej 28

Koszty budowy domu – postaw na dom w cenie mieszkania. 

Nowoczesny i stylowy dom nie musi kosztować majątku, dlatego warto odważnie ruszyć do przodu i wybierając odpowiedni projekt zrobić pierwszy krok do realizacji marzeń. Postawienie średniej wielkości domu może kosztować tyle samo co zakup mieszkania w miejskim apartamentowcu. Nie możemy zapominać, że do kosztów budowy domu zawsze należy doliczyć cenę działki, jednak często zdarza się, że działka jest dziedziczona, lub posiadana przez inwestora już wcześniej. Kluczowe jest ekonomiczne podejście do inwestycji i sprawne przeprowadzenie prac budowlanych przybliżające nas do celu. Skutecznie przemyślana i dobrze obliczona inwestycja to gwarancja, że na etapie realizacji nie zaskoczy nas żadna nieprzewidziana sytuacja. Warto trzymać się zasady, by racjonalnie i optymalnie planować wizję przyszłego domu, wtedy oczekiwane rezultaty mogą nadejść szybciej. 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *